Choroby przenoszone przez kleszcze

Obecnie najczęściej wspominaną chorobą odkleszczową jest borelioza. Warto jednak pamiętać, że to nie jedyne schorzenie przenoszone przez te pajęczaki. W jaki sposób można chronić się przed chorobami odkleszczowymi i które z nich są szczególnie niebezpieczne?

Choroby przenoszone przez kleszcze mogą być powodowane zarówno przez wirusy, jak i przez bakterie. Najbardziej znanym schorzeniem obok boreliozy jest odkleszczowe zapalenie mózgu. Choć same bakterie boreliozy również mogą być powodem zapalenia opon mózgowych, to jednak odkleszczowe zapalenie mózgu ma zwykle inną przyczynę – są nią tak zwane flawowirusy. Obecnie na to schorzenie istnieje skuteczna szczepionka, która jest zalecana osobom, które są szczególnie narażone na zakażenie. Są to zazwyczaj osoby mieszkające blisko lasu lub te, których codzienna praca związana jest z częstym przebywaniem na terenach zadrzewionych.

Nimfy też przenoszą choroby

Należy pamiętać, że tak samo jak w przypadku boreliozy, wirus kleszczowego zapalenia mózgu jest przenoszony zarówno przez dorosłe kleszcze, jak i przez tak zwane nimfy. Nimfa to niedorosła forma kleszcza, którą niezwykle łatwo przeoczyć, ponieważ ma wielkość ziarenka piasku i często jest niemal przezroczysta. Tymczasem zarazki przenoszone przez nimfę mogą być bardziej zjadliwe niż te, które znajdują się w ciele dorosłej formy tego pajęczaka. Kleszczowe zapalenie mózgu objawia się przede wszystkim wysoką gorączką. Konieczne jest leczenie szpitalne i potwierdzenie choroby poprzez wykonanie tak zwanej punkcji i zbadanie płynu mózgowo-rdzeniowego.

Borelioza

Choroby odkleszczowe mogą być bardzo niebezpieczne. Bywa również, że mocno utrudniają życie, a ich rozpoznanie jest wyjątkowo trudne. Tak jest często w przypadku boreliozy. To schorzenie często ma nietypowe objawy, co mocno utrudnia postawienie właściwej diagnozy. Bakterie boreliozy mogą atakować układ nerwowy, co może przełożyć się nawet na paraliż. Może dojść również do zaatakowania stawów i istotnych narządów. Nietypowym objawem boreliozy jest na przykład przewlekłe zmęczenie, depresja i psychozy.

Nieprawidłowa diagnoza to niewłaściwe leczenie, dlatego objawy nie ustępują pomimo podawania leków. Coraz częściej mówi się więc o konieczności wykonywania profilaktycznych testów na boreliozę u osób, u których występują tego typu objawy. Najlepiej jest jednak wykonać test na boreliozę u wyciągniętego kleszcza. Wtedy otrzymuje się pewność co do tego, czy konkretne ukąszenie może być powodem choroby.

Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Często są to schorzenia odzwierzęce. Spowodowane jest to najczęściej tym, że dany kleszcz nie musi mieć wyłącznie jednego żywiciela. Od zwierząt takich jak wiewiórki czy szczury, na człowieka może zostać przeniesiona na przykład tularemia. Możliwe dolegliwości przy tej chorobie to między innymi zapalenie płuc. Kleszcze mogą przenosić również zarazki wywołujące chorobę kociego pazura.

Warto pamiętać, że choć kleszcz może przenosić wymienione schorzenia, to do zarażenia może dochodzić nie tylko poprzez ukąszenie kleszcza.

2 odpowiedzi do artykułu “Choroby przenoszone przez kleszcze

  1. Patryk Jaki(ś)

    Wszystkie kleszcze roznoszą choroby i trzeba sobie z tego zdać sprawę. Zwłaszcza, że często tych najmniejszych w ogóle nie da się zauważyć i to jest problem, bo nie wiadomo nawet, że człowieka ukąsił taki kleszcz i nie wie czego się obawiać i czego spodziewać.

  2. Alka

    Wirusowe zapalenie płuc często jest dużo groźniejsze niż sama borelioza. Wiem, że to brzmi dość dziwnie i nieprawdopodobnie, ale prawda jest taka, że więcej osób w Polsce może mieć kłopoty ze względu na zapalenie płuc, bo borelioza jest mocno przereklamowana.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *