Ugryzienie kleszcza

Kleszcze są pasożytami, które przenoszą wiele niebezpiecznych dla człowieka chorób. Jak przebiega ugryzienie kleszcza?

Niestety, samo ugryzienie kleszcza przebiega bezobjawowo. W momencie, kiedy pasożyt przebija skórę człowieka, to wprowadza substancję znieczulającą, dzięki której nie ma się nawet pojęcia, że zostało się ukąszonym. Kleszcze szukają zazwyczaj na skórze miejsc, gdzie naskórek jest najcieńszy i wystarczająco wilgotny. Dlatego też najczęściej spotyka się je za uszami, pod kolanami, w okolicach pachwiny. Nie oznacza to oczywiście, że nie mogą wgryźć się w inne miejsce na ciele człowieka. Ważne jest również to, że po ukąszeniu nic nie swędzi, nie piecze, nie ma żadnych objawów w miejscu, gdzie znajduje się kleszcz. Można go dopiero wyczuć, albo zauważyć.

Skutki ukąszenia kleszcza

Kleszcze przenoszą bardzo wiele chorób, które mogą być groźnymi dla człowieka. Pierwszą z nich jest borelioza, które nieleczona może doprowadzić do zakażenia układu nerwowego, czego następstwem jest porażenie nerwów czaszkowych i bóle korzonkowe. We wcześniejszych etapach choroba przypomina grypę. Występuje gorączka, bóle stawowe, mięśniowe, często zapalenie gardła. Osoba chora jest osłabiona, zmęczona. W dalszych stadiach objawy się nasilają i mogą doprowadzić nawet do zapalenia mięśnia sercowego.

Inną chorobą, przenoszoną przez te pasożyty, jest kleszczowe zapalenie opon mózgowych. Objawami charakterystycznymi dla tej choroby są wzrost temperatury, gorączka, bóle głowy, mięśni, stawów, wymioty, zapalenie górnych dróg oddechowych. Jeżeli schorzenie nie jest leczone, to w dalszych jego stadiach mogą wystąpić groźniejsze konsekwencje. Są nimi zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego, charakteryzujące się niedowładem kończyn, porażeniami, zaburzeniami przytomności. Mogą również występować zaburzenia psychiczne, takie jak nerwica, depresja.

Warto pamiętać o tym, że nie każde ukąszenie kleszcza niesie za sobą konsekwencje zdrowotne. Nie każdy pasożyt przenosi wcześniej wymienione choroby, jednak jeżeli zostanie się ugryzionym, to warto obserwować, czy nie wystąpią omawiane objawy. Im szybciej dana choroba zostanie wykryta, tym szybciej może zostać wyeliminowana z organizmu.

Jak postępować po ugryzieniu przez kleszcza

Jeżeli tylko zauważy się kleszcza na swoim ciele, to niezwykle ważne jest jak najszybsze jego usunięcie. Im mniej będzie on przebywał na skórze człowieka, tym mniejsze prawdopodobieństwo tego, że organizm zostanie zakażony. Najważniejsze jest to, że kleszcza takiego nie można niczym smarować: żadnym masłem, wazeliną, czy innymi specyfikami, które mogą pomóc w jego usunięciu. Jest to związane z faktem, że kleszcz zaczyna wymiotować i w tym momencie do organizmu mogą się dostać chorobotwórcze patogeny.

W aptece jest dostępnych bardzo wiele przyrządów do usuwania kleszczy i to z nich należy skorzystać. Ponadto po usunięciu kleszcza należy posmarować miejsce ugryzienia wodą utlenioną. W celu usunięcia kleszcza można również udać się na pogotowie, gdzie osoby doświadczone się tym zajmą. Ugryzienie przez kleszcza może być niebezpieczne, dlatego też nie można zwlekać z jego usunięciem.

2 odpowiedzi do artykułu “Ugryzienie kleszcza

  1. kun

    Ugryzienie kleszcza nie boli i nie można tego z niczym porównać. Bo ukąszenie komara to jednak czuć, a w tym przypadku jednak nie ma szans na to, żeby się zorientować i usunąć kleszcza zanim się na dobre wkłuje. Trzeba mieć do tego ogromne szczęście, farta po prostu żeby złapać go na gorącym uczynku.

  2. Lewy

    Lepiej zapobiegać niż leczyć – stara prawda, nudna, ale prawdziwa. Dlatego zawsze mówię, że lato czy nie lato, ale do lasu w długich spodniach i 90% zagrożenia ukąszeniem kleszcza mamy już odpyknięte. Do tego spray jakiś na ręce i kark i po problemie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *