Kleszcze to pajęczaki, które mogą przenosić poważne schorzenia. W jaki sposób można uchronić się przed nimi i co należy zrobić, gdy kleszcz znajdzie się na skórze?
Aby uchronić się przed ukąszeniem kleszcza, najlepiej jest zwrócić szczególną uwagę na strój, który zakłada się przed wyjściem na spacer. Istotne jest to, by nie ułatwiać kleszczowi zaczepienia się. W tym celu ubrania powinny być ułożone w taki sposób, by ten pasożyt, spadając z góry, nie mógł natrafić na żadne zagięcia – podkoszulek powinien być wyciągnięty, a nogawki spodni opadać na buty. W ten sposób istnieje duża szansa, że kleszcz nie zdoła się zaczepić. Co jednak zrobić, gdy tak się jednak stanie?
Wbrew obiegowej opinii, kleszcze żyją nie tylko na drzewach i krzewach, ale również w trawie. Przez to bardzo trudno się przed nimi uchronić. Warto pamiętać, że kolor ubrań nie jest dla kleszczy istotny, ponieważ nie posiadają one oczu, a ofiarę, z której mogą napić się krwi, wyczuwają węchem. Dlatego też warto stosować środki chroniące przed kleszczami, choć ich skuteczność jest ograniczona.
Jak usunąć kleszcza
Jeśli po spacerze zauważy się kleszcza wczepionego w skórę, należy jak najszybciej się go pozbyć. Jak usunąć kleszcza w bezpieczny sposób? W przypadku, gdy ukąszenie dotyczy małego dziecka, najlepiej jest udać się do specjalisty. U niemowląt i bardzo małych dzieci nie jest wskazane, by używać specjalnej pompki próżniowej, która umożliwia szybkie wyciągnięcie kleszcza w całości. Najczęściej zaleca się wyciąganie kleszcza za pomocą zwykłej, metalowej pęsety.
Aby to zrobić, należy chwycić kleszcza jak najbliżej skóry. Uchwyt musi być silny – konieczne jest, by wyciągnąć pajęczaka w całości. Jeśli jakaś jego część zostanie w skórze, może dojść do zakażenia.
Metody usuwania kleszcza
Istnieją dwie metody wyciągania pajęczaka. Pierwsza metoda polega na wyciągnięciu kleszcza, pociągając go mocno do góry. Sposób ten sprawdza się szczególnie w przypadku świeżego ukąszenia. Metodę tę można zastosować w przypadku użycia pęsety lub specjalnego narzędzia, którego celem jest złapanie kleszcza przy pomocy pętli z wąskiego sznurka. Niekiedy możliwe jest wyciągniecie kleszcza samymi palcami, jednak możliwe jest przy tym pęknięcie kleszcza, dlatego należy raczej wykorzystać dostępne narzędzia.
Druga metoda polega na zakręceniu kleszczem, zazwyczaj w prawą stronę lub naprzemiennie w obie strony. Ten sposób wykorzystuje się zwłaszcza w przypadku używania tak zwanych kleszczołapek, czyli swego rodzaju haczyków z plastiku, którymi łatwo można usunąć tego pajęczaka zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Również w przypadku wykorzystania tak zwanej karty na kleszcze wykorzystuje się ruchy, które mają za zadanie zmniejszyć siłę przyczepu tego pajęczaka.
Usuwanie kleszcza zazwyczaj jest szybkie. Warto jednak pamiętać, że to nie koniec profilaktyki przeciwko chorobom odkleszczowym. Po usunięciu kleszcza należy zanieść lub wysłać go do laboratorium, by uzyskać informację, czy pasożyt miał w sobie bakterie boreliozy. Jeśli tak, konieczne jest podanie osobie ukąszonej antybiotyków.
Nie rozumiem ludzi, którzy na siłę chcą usunąć kleszcza za pomocą jakichś starych sposobów na masło czy coś takiego, jak za dosłownie kilka złotych można w aptece kupić sprzęt do usuwania kleszcza, który pozwoli zrobić to szybko i bezpiecznie.
A czego tu nie rozumieć? Nie zawsze i nie wszędzie masz aptekę, nie mówiąc o tym, że w okolicach lasów to najczęściej są one po prostu zamknięte po południu i nie ma opcji żeby kupić cokolwiek na kleszcze i każdy sobie musi jakoś radzić. I od lat sobie radzimy i nikt nie narzeka.