Badanie kleszcza na boreliozę

Kleszcze to pasożyty, które z roku na rok sprawiają coraz większe problemy. Rośnie nie tylko liczba samych pajęczaków, ale też odsetek tych osobników, które są nosicielami bardzo groźnych bakterii. Do najpoważniejszych chorób, przenoszonych przez kleszcze, należy z pewnością borelioza. Ta groźna dolegliwość sieje spustoszenie w ludzkim organizmie, dlatego też tak ważne jest szybkie jej wykrycie.

Bakterię Borrelia, odpowiadającą za boreliozę, można łatwo wykryć. W tym celu wykonuje się badanie martwego kleszcza, uprzednio usuniętego z ludzkiego ciała. Obecnie, wykonanie takiego badania nie stanowi problemu – istnieją wyspecjalizowane jednostki, które na życzenie pacjenta dokonają odpowiedniego sprawdzenia.

Badanie kleszcza na boreliozę

Badanie kleszcza na boreliozę zalecane jest właściwie każdej ukąszonej osobie. Na szczęście, nie każdy pasożyt jest nosicielem niebezpiecznej bakterii. Warto jednak w tej sytuacji działać szybko i w przypadku ewentualnego zarażenia, jak najszybciej podjąć działania, mające na celu zwalczenie choroby.

Jeśli chodzi o badanie kleszcza cena zależy od wybranego pakietu. Kształtuje się zazwyczaj w granicach 100-350 złotych, oczywiście w zależności od ośrodka, z którego usług korzystamy. Podstawowe, najtańsze zestawy przebadają kleszcza na obecności bakterii boreliozy. W przypadku bardziej kompleksowych pakietów, dodatkowo wykluczyć można także inne groźne odkleszczowe choroby – przede wszystkim kleszczowe zapalenie mózgu.

Kiedy badać kleszcza

Badanie kleszcza wykonać należy możliwie jak najszybciej, po jego usunięciu. Wyjętego pasożyta powinniśmy umieścić w foliowym woreczku bądź pojemniku i dostarczyć do wybranej placówki, przeprowadzającej proces. Podczas usuwania kleszcza musimy zachować najwyższą ostrożność. Nie należy wyjmować go gołymi dłońmi, ale za pomocą specjalnych szczypiec lub pęsety. Przede wszystkim zaś, nie można smarować go tłuszczem czy masłem, jak często błędnie sugerują wpisy na internetowych forach. Takie działanie nie tylko narazi nas na niebezpieczeństwo, ale też może spowodować trudności w zaprezentowaniu prawidłowego wyniku badania.

Gdy ugryzie kleszcz borelioza nie jest zjawiskiem powszechnym. Mimo wszystko, zagrożenie jest zbyt wysokie, by zapomnieć o ukąszeniu zaraz po pozbyciu się pasożyta. Warto prowadzić działania profilaktyczne, które w ogóle uchronią nas przed nieprzyjemnością ugryzienia.

Jak chronić się przed kleszczem

Kleszcza równie dobrze możemy spotkać w lesie, jak i w miejskim parku. Obecnie występowanie tego gatunku jest już tak powszechne, że w zasadzie nie ma bezpiecznych miejsc. Stąd, udając się tam, gdzie dużo jest drzew i traw, pamiętajmy o zabezpieczeniu. Nie odkrywajmy ciała, szczególnie jego dolnych partii. Warto nosić spodnie, skarpetki i zakryte buty – zwłaszcza pośród gęstych traw.

Gdy nawet najdokładniejsza ochrona jednak nie pomoże, dobrze jest myśleć o swoim zdrowiu od pierwszej chwili. Cena badania, choć może niespecjalnie niska, jest niczym w porównaniu do konsekwencji, które mogą nas spotkać, gdy w organizmie rozwijać się będzie przez długi czas nieleczona borelioza.

2 odpowiedzi do artykułu “Badanie kleszcza na boreliozę

  1. On

    Badanie kleszcza może i ma sens, ale prawda jest taka, że po wyjęciu kleszcza każdy robi to samo: rozgniata dzida i spuszcza w sedesie. Mało kto myśli, żeby badać kleszcza a nie siebie. A jak już są pierwsze objawy to najczęściej jest już dawno za późno na jakąkolwiek reakcję.

  2. Jaszczur

    To zależy. Wystarczy włożyć kleszcza do torebeczki, woreczka ze struną. Przecież sam go nie badasz, tylko wysyłasz albo zanosisz i badania robią specjaliści. Potem masz przynajmniej pewność czy leczyć boreliozę czy nie ma się czym martwić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *