Kleszcz u psa

Kleszcze są prawdziwą zmorą opiekunów psów przez większość roku. Pasożyty te mogą się pojawiać od marca do października. Na atak kleszczy narażone są nie tylko psy, które wychodzą na spacery do lasów czy na łąki, ale również te, które mieszkają w mieście. Z tego powodu każdy opiekun psa powinien wiedzieć, jak chronić pupila przed kleszczami.

Co robić, kiedy pies złapie kleszcza?

Jeśli zauważymy kleszcza u swojego psa, należy go jak najszybciej usunąć. W sklepach zoologicznych, gabinetach weterynaryjnych i w internecie dostępne są specjalne szczypce, które ułatwiają pozbycie się pasożyta z psiej skóry. Jeśli nie mamy pod ręką takiego urządzenia, kleszcza można usunąć zwykłą pęsetą. Należy uchwycić go delikatnie przy samej skórze psa, a następnie wyciągnąć ku górze. Kleszcza pod żadnym pozorem nie wolno smarować tłuszczem, benzyną ani alkoholem, gdyż zwiększa to ryzyko zarażenia psa babeszjozą.

Urwany kleszcz u psa

Zdarza się, że podczas wyciągania kleszcza, zostanie urwana tylko jego część. W skórze psa zostaje wtedy głowa kleszcza. Jeżeli pozostałości pasożyta nie da się łatwo usunąć pęsetą, należy obserwować psa przez następne kilka dni. Zostawiona w skórze część kleszcza zostaje zazwyczaj samoistnie usunięta z rany. Jeśli jednak tak się nie stanie, a u psa pojawi się osowiałość, niechęć do jedzenia lub inne objawy, które mogą świadczyć o złym samopoczuciu pupila, należy natychmiast udać się ze zwierzęciem do weterynarza.

Czym kleszcz może zarazić psa?

Niektóre kleszcze są nosicielami babeszjozy, na którą narażony może być każdy pies, który został ukąszony przez tego pasożyta. Jeśli pojawił się zarażony kleszcz u psa objawy pojawiają się w ciągu kilku dni lub tygodni. Babeszjoza objawia się wysoką gorączką zwierzęcia, osowiałością, brakiem apetytu, występują także wymioty, biegunka czy krwiomocz. Jeśli wystąpią jakiekolwiek z tych objawów, pies powinien jak najszybciej znaleźć się u weterynarza. Psa chorego na babeszjozę można uratować, jeśli leczenie zostało rozpoczęte wystarczająco wcześnie.

Jak chronić psy przed kleszczami?

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania psa na babeszjozę, należy chronić go przed kleszczami. W sklepach zoologicznych i gabinetach weterynaryjnych dostępne są preparaty, które odstraszają kleszcze lub powodują zabicie tych pasożytów, które wbiły się już w skórę psa. Środki te dostępne są w formie obroży, tabletek lub kropli do nanoszenia na skórę psa. Substancje aktywne, zawarte w tych preparatach, mają różną skuteczność i czas działania, dlatego warto przed zakupem poprosić o radę lekarza weterynarii.

Jak stosować preparaty przeciw kleszczom?

Zakupiony preparat należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami opisanymi w ulotce dołączonej do produktu. Ulotki powinny także zawierać informacje o zalecanej częstości stosowania. W zależności od rodzaju substancji i drogi jej podania, preparaty chroniące przed kleszczami działają od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Niektóre obroże przeciw kleszczom działają nawet osiem miesięcy, czyli przez cały sezon, w którym kleszcze są aktywne. Krople na skórę chronią psa do kilku tygodni, natomiast tabletki mogą działać do kilku miesięcy.

Jeśli pies ma kontakt z kotami, należy zadbać o to, aby zastosowany środek przeciw kleszczom był bezpieczny dla kotów. Wiele preparatów tego typu zawiera bowiem substancje, które są silnie toksyczne dla tych zwierząt.

2 odpowiedzi do artykułu “Kleszcz u psa

  1. Ever

    Mam wilczura i jak złapie pare kleszczy to od razu po nim widać, bo staje się mocno osowiały. Co ciekawe, wystarczy wyciągnąć je i rozgnieść, żeby dosłownie po paru godzinach siły witalne mu wróciły i znowu zaczął szaleć. Więc żadna borelioza czy coś takiego na pewno to nie jest.

  2. piechur

    Zdradzę Ci tajemnicę: jak ich nie zgnieciesz, to też psu się polepszy 😉 A całkiem poważnie, to najgorsze co można zrobić, to czekać aż kleszcz się opije i będzie mocno wystawał. Trzeba starać się jak najszybciej wyciągnąć kleszcza i nie czekać aż będą jakiekolwiek objawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *