Kleszcz u kota

Kleszcze są powszechnymi i bardzo groźnymi pasożytami. Niestety, ale mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że mogą zagrażać również pupilowi. Kleszcz u kota to spory problem.

Jedną z chorób przenoszonych przez kleszcza, która może odbić się na zdrowiu kota, jest borelioza. Początkowo w miejsce ukąszenia pojawia się krostka, która w dalszym okresie zmienia swój kształt i przyjmuje formę pierścienia. Choroba utrzymuje się około czterech tygodni i jej objawy przypominają grypę. Są nimi stany podgorączkowe, apatia, brak apetytu. Mogą wystąpić również zaburzenia neurologiczne, takie jak opadnięte ucho, powieka, warga, opadnięta żuchwa. Nieleczona choroba może również prowadzić do ślepoty, czy paraliżu.

Inną chorobą, jaką może wywołać kleszcz u kota, jest babeszjoza. Pasożyty w tym przypadku atakują krwinki czerwone, co w dalszym ciągu może prowadzić do anemii, a ta z kolei do żółtaczki, czy chorób nerek. Nieleczona choroba może prowadzić również do zgonu zakażonego zwierzęcia.

Kolejną chorobą, jaką może powodować ugryzienie kleszcza, jest kleszczowe zapalenie mózgu. W tym przypadku kleszcz u kota objawy powoduje takie, jak podwyższona temperatura, zmęczenie, ból głowy, brak apetytu. Zwykle ustępują one po około 3-4 tygodniach. W nielicznym wypadkach choroba ta może również doprowadzić do zgonu zwierzęcia.

Jak usunąć kleszcza u kota?

Jeżeli tylko zobaczy się kleszcza u kota, to trzeba go niemal natychmiast usunąć. Warto pamiętać o tym, że im szybciej zostanie on usunięty, tym istnieje mniejsze prawdopodobieństwo tego, że kot zarazi się przenoszonymi przez niego chorobami. Najlepszym sposobem na usuwanie kleszcza, jest jego wykręcenie pęsetą. Większość właścicieli zajmuje się tym samodzielnie. Jeśli jednak nie do końca ma się o tym pojęcie, to warto chociaż za pierwszym razem udać się do weterynarza, który nie tylko usunie pasożyta, ale również pokaże jak sobie z nim poradzić w przyszłości.

Ważne jest to, że kleszcza takiego nie można polewać wodą, ani smarować czymkolwiek. Może to oczywiście ułatwić jego usuwanie, jednak ostatecznie może on wstrzyknąć wtedy swoją zakażoną krew do krwiobiegu zwierzęcia. W konsekwencji zwierze zarazi się przenoszoną przez pasożyta chorobą.

Zabezpieczenie przeciwskleszczowe

Niezwykle ważne jest chronienie zwierzęcia przed kleszczami. W tym celu można używać specjalnych preparatów, które je odstraszają. Wystarczy tak naprawdę popryskać kota za każdym razem, kiedy wychodzi na dwór i zmniejszy to prawdopodobieństwo tego, że pasożyt zainteresuje się własnie nim. Są również takie preparaty, które raz użyte działają około czterech tygodni. Wtedy wystarczy kota popryskać raz w miesiącu.

Dobrym sposobem jest również kupno specjalnych obroży, które również mają odstraszać nie tylko kleszcze, ale również uciążliwe pchły. Warto pamiętać o tym, że preparaty takie zazwyczaj nie kosztują zbyt wiele, a mogą uchronić kota przed różnego rodzaju chorobami, a nawet zgonem. Dobrze jest również poradzić się weterynarza przy wyborze odpowiedniego preparatu.

2 odpowiedzi do artykułu “Kleszcz u kota

  1. Munia

    Mój kot potrafił przynieść po kilka kleszczy z jednego spaceru na łące. Jedna godzina i trzeba było naprawdę dobrze oglądać, a i tak większość kleszczy zauważała, jak się już trochę opiły i urosły. Ale na szczęście nic to wielkiego nie powodowało, oprócz tego, że się strasznie czochrał, bo chciał się ich pozbyć.

  2. Wera

    Trzeba uważać, bo kleszcz u kota to nie tylko gorszy nastrój i osowiałość, ale też poważne zagrożenie zdrowia zwierzaka, który też może zachorować i najlepszy weterynarz nie pomoże. Najlepiej psikać preparatem na kleszcze, albo kupić speccjalną obróżkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *