Preparat na kleszcze

Kleszcze zarażone groźnymi dla człowieka bakteriami to niezwykle niebezpieczne stworzenia. Niezauważalnie przysysają się do skóry dorosłych i dzieci, przenosząc takie choroby, jak borelioza, zapalenie opon mózgowych, bartoneloza, babeszjoza czy inne koinfekcje, które trudno się diagnozuje, zaś jeszcze trudniej leczy. Z tego względu należy jak najskuteczniej zapobiegać zarażeniu, stosując dobre preparaty na kleszcze, których na rynku mamy dostępnych bardzo wiele. Co jednak wybrać?

Efektywna ochrona

Preparat na kleszcze ma za zadanie zapobiegać wbiciu się pasożyta w skórę. Dlatego tego rodzaju produkty zawierają substancje, które odstraszają kleszcze od ciała ludzkiego. Mogą one występować w różnych formach, takich jak spraye, kremy czy aerozole. Należy je zastosować przed wyjściem z domu na wszystkie nieodkryte części ciała oraz na ubrania. Ich zapach działa odstraszająco na kleszcze, jednakże te preparaty w formie sprayu szybko wietrzeją i stają się nieskuteczne. Dlatego w wielu wypadkach lepiej sprawdzają się specyfiki do smarowania, lecz tymi nie da się zabezpieczyć ubrań. Należy więc pamiętać, żeby środek na kleszcze znalazł się w odpowiedniej ilości przy styku ciała z mankietami i nogawkami, a także kołnierzem. Preparaty na kleszcze można kupić bez recepty zarówno w aptekach, jak i drogeriach czy innych sklepach, również internetowych. To konieczny elementy wyposażenia podczas wyjazdu wakacyjnego, ale należy pamiętać, że kleszcza można złapać również we własnym ogródku czy na balkonie.

Substancje czynne – Czego nie lubi kleszcz?

Ogromne znaczenie ma to, by substancje czynne zawarte w konkretnych preparatach na kleszcze zawierały akceptację organów zajmujących się zapobieganiem szerzenia się chorób kleszczowych i tropikalnych. Taka informacja zazwyczaj jest zawarta na ulotce produktu. Często do odstraszania kleszczy stosuje się mieszaninę olejków eterycznych w specjalnych proporcjach. Mają one przyjemny dla człowieka zapach, na przykład eukaliptusa, zaś pajęczaki skutecznie są przez niego odstraszane.

Należy pamiętać, że każdy preparat na kleszcze ma swój określony czas działania, na przykład kilka godzin, po którym po prostu wietrzeje lub ściera się. Z tego względu aplikację, niezależnie od tego,w jakiej formie znajduje się środek na kleszcze, należy powtarzać kilka razy w ciągu dnia.

Nie oznacza to również, że mimo jak najlepszego zabezpieczenia, kleszcz nie znajdzie się na ciele osoby dorosłej czy dziecka. Nieraz mimo zastosowania kremów czy sprayu, kleszcz znajdzie się na nieochronione skórze głowy. Dlatego konieczne jest także zabezpieczanie się czapką lub chustką, ale również skrupulatne oglądanie ciała po każdej wycieczce poza miasto. Również w samym mieście nie jesteśmy do końca bezpieczni. W razie wypatrzenia kleszcza na skórze, najlepiej od razu udać się po pomoc lekarską. Rekomendowane jest także przyjmowanie antybiotyków, które zapobiegną zarażeniu. Niestety wielu lekarzy zupełnie lekceważy problem, dopóki na skórze nie pojawi się duży rumień. Trzeba pamiętać, że zakażenie boreliozą wcale nie musi się nim manifestować.

2 odpowiedzi do artykułu “Preparat na kleszcze

  1. ONR

    Według mnie każdy preparat na kleszcze działa tak samo – trzeba co godzinę, góra dwie się popsikać bo jak nie to nie będzie działał. Ja zawsze biorę go ze sobą na spacer w okolice lasu, bo jak psikniesz przed wyjściem tylko to na dłuższą metę nic to nie da.

  2. technik

    Są lepsze i gorsze preparaty na kleszcze. Tu nie ma co oszczędzać, opłaca się więcej wydać i mieć spokój, zamiast co chwilę się psikać i i tak mieć panikę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *