Objawy ugryzienia kleszcza

Powszechnie uważa się, że jesienią, czas rządów tych małych lecz uciążliwych pajęczaków, powoli mija. Nic bardziej błędnego. Tymczasem warto wiedzieć, że w tym czasie rozpoczyna się właśnie drugi sezon ich największej aktywności. Boleśnie przekonać się mogą o tym szczególnie grzybiarze.

Istnieją tak naprawdę dwie pory wzmożonego nasilenia ataków ze strony kleszczy. Pierwszą jest wczesna wiosna, nawet już od marca do maja, drugą – jesień, koniec sierpnia, wrzesień i październik. Zaczyna się niewinnie – ugryzienie kleszcza objawy daje niewielkie i łatwo jest je zlekceważyć.

Niebezpieczne krętki

Kleszcze, z racji swego pasożytniczego trybu życia, są nosicielami wielu rodzajów bakterii, pierwotniaków i wirusów. Najgroźniejsze dla ludzi są tzw. krętki Borellia, które mogą znajdować się w przewodzie pokarmowym pajęczaka i wywołują boreliozę. Tak jak ukąszenie kleszcza jest niemal bezbolesne, tak i pierwszy etap tej choroby może przejść całkowicie niezauważony. Miejsce ukąszenia powinno być więc stale obserwowane, najpierw bowiem pojawiają się zmiany na skórze. Jest to tzw. rumień przewlekły wędrujący. Ma on postać czerwonej plamki, która z biegiem czasu rozszerza się obwodowo. Nie wywołuje on żadnych dolegliwości, nie czujemy swędzenia czy pieczenia, jest tylko zaczerwienione miejsce. Dlatego też często ten etap jest ignorowany.

Bakteria, która atakuje mózg

Borelioza jest groźna, ale dopiero w dalszych etapach. Sam rumień łatwo poddaje się leczeniu antybiotykami. Gorzej, jeśli jest nieleczony lub w porę niezauważony. Dochodzi wtedy do zajęcia narządów wewnętrznych. Są to głównie stawy, serce i układ krążenia oraz centralny układ nerwowy. I właśnie ten ostatni przypadek objawiać się będzie kleszczowym zapaleniem opon mózgowych i kleszczowym zapaleniem mózgu, bo zaatakowane mogą być tak opony, jak i mózg, a nawet obie te części jednocześnie.

W takim wypadku hospitalizacja jest już niezbędna, a opóźniona prowadzi zwykle do wielu niebezpiecznych powikłań i trwałych następstw, takich jak porażenia, niedowłady czy zaburzenia w centralnym układzie nerwowym, a nawet śmierci. Widzimy więc, jak groźne mogą być małe kleszcze objawy zaś łatwo zlekceważyć.

Kleszczowa profilaktyka

Ulubionym miejscem bytowania tych małych pajęczaków jest wszelkiego rodzaju niska roślinność. Dlatego też, udając się do lasu, pamiętajmy o ubraniach zakrywających możliwie jak najwięcej ciała. Po powrocie dobrze jest się skontrolować i sprawdzić, czy nie przynieśliśmy ze sobą niechcianego gościa, na przykład pod prysznicem. Jeśli już jakiegoś stwierdzimy, należy niezwłocznie go usunąć.

Niedopuszczalne jest smarowanie owada wszelkiego rodzaju tłuszczami czy kremami, gdyż w konsekwencji powoduje to jego duszenie się i wymioty, przez co do naszego organizmu dostaje się jeszcze więcej bakterii. Kleszcza należy wziąć w palce, ewentualnie posłużyć się pincetą i skrętnym ruchem wyciągnąć, a miejsce to przemyć preparatem dezynfekującym. Obecnie w aptekach z łatwością kupimy specjalne lassa i chwytaki, które bardzo w tym pomogą. I pamiętajmy, nie każde ugryzienie jest niebezpieczne dla zdrowia, ale należy zwracać uwagę na wszelkie objawy po ukąszeniu kleszcza.

2 odpowiedzi do artykułu “Objawy ugryzienia kleszcza

  1. Dr Spok

    Wszystkim się wydaje, że od razu rozpoznają objawy ugryzienia kleszcza. A guzik prawda. Nie zawsze pojawia się rumień wędrujący, często też po prostu trudno będzie zorientować się, że było ukąszenie kleszcza zwłaszcza jak on się odczepi i już go nie znajdziemy.

  2. kwiaty we włosach potargał wiatr

    ukąszenie przez kleszcza praktycznie wcale nie boli i to jest najważniejsze. Historyjki jak ktoś w porę się zorientował i zaczął działać to można między bajki włożyć. Prawda jest taka, że albo ma się ogromne szczęście, albo kompletnie nic się nie zrobi żeby temu zapobiec.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *