Kleszcz u dziecka

Wraz z nadejściem wiosny do życia budzą się nie tylko rośliny i zwierzęta, ale też niewielkie pajęczaki – kleszcze. Co roku jest ich coraz więcej, ponieważ w przyrodzie nie mają naturalnego przeciwnika. Stanowią poważne zagrożenie dla naszego zdrowia niemal przez cały rok.

Dlaczego kleszcze są niebezpieczne?

Aktywność kleszczy trwa od wczesnej wiosny do późnej jesieni, z przerwą w okresie największych upałów. Nie oznacza to jednak, że nie mogą wtedy ukąsić, ale prawdopodobieństwo jest wtedy znacznie mniejsze.

Ukąszenie kleszcza jest niebezpieczne, ponieważ kleszcze mogą być zakażone i wtedy powodują groźne dla ludzi choroby:

  • boreliozę,
  • odkleszczowe zapalenie mózgu,
  • anaplazmozę,
  • babeszjozę.

Zakażonych może być ok. 40 procent wszystkich kleszczy, a więc nie każde ukąszenie oznacza ryzyko zachorowania.

Ukąszenie kleszcza jest bezbolesne, dlatego często nie zdajemy sobie sprawy, że mamy kleszcza. Najlepiej po każdym spacerze dokładnie sprawdzić czy jest kleszcz w skórze. Szczególnie dokładnie należy sprawdzić skórę na rękach, nogach i głowie. Te odsłonięte części ciała są najłatwiejsze do zaatakowania.

Kleszcz u dzieci

Szczególnie dzieci narażone są na niebezpieczeństwo ukąszenia przez kleszcze, ponieważ uwielbiają bawić się w wysokich trawach i chować w krzakach. One też bardziej narażone są na zachorowanie.

Nie wolno kleszcza smarować tłuszczem, ponieważ zacznie wymiotować, co może zwiększyć ryzyko zakażenia. Kleszcza należy usuwać tylko pęsetą, łapiąc go za głowę i energicznie wyszarpać ze skóry. Należy dokładnie sprawdzić czy został usunięty w całości. Jeżeli obawiamy się, że nie damy rady samodzielnie usunąć kleszcza, należy skorzystać z pomocy lekarza. Nigdy nie wolno lekceważyć ukąszenia przez kleszcza.

Niepokojące objawy ukąszenia kleszcza

Kleszcz u dziecka może wywołać takie same objawy, jak u dorosłych. Najczęściej pojawiają się one po ok. 7 dniach od ukąszenia. Najbardziej charakterystyczny z nich jest rumień wędrujący, który oznacza zakażenie krętkami boreliozy. Nie musi jednak wystąpić w każdym przypadku.

Dla innych zakażeń wywołanych przez kleszcze charakterystyczne są takie objawy, jak bóle głowy, nudności, stany podgorączkowe, dreszcze, a nawet drgawki.

Problemem w tym wypadku jest fakt, że podobne objawy występują także przy innych chorobach i właściwe rozpoznanie jest bardzo trudne.

Jak chronić dziecko przed kleszczami

Na kleszcze można natknąć się nie tylko w lesie, ale także na łąkach czy w miejskich parkach. Ze względu na mniejszą aktywność kleszczy w godzinach południowych, to właśnie wtedy najlepiej zaplanować spacer z dzieckiem. Przede wszystkim należy chronić głowę (czapeczka, kapelusik, chusteczka) oraz ręce i nogi (długi rękaw u bluzki, długie spodnie). W aptekach dostępne są preparaty chroniące przed kleszczami, ale nie dają one 100 procentowej gwarancji skuteczności. Należy spryskiwać się nimi co kilka godzin.

Nie ma szczepionki przeciwko kleszczom, ale konsekwencje ukąszenia przez nie można minimalizować, szczepiąc dziecko przeciwko odkleszczowemu zapaleniu mózgu. Należy przyjąć trzy dawki szczepionki. Koszt jednego szczepienia to ok. 70-100 zł.

2 odpowiedzi do artykułu “Kleszcz u dziecka

  1. Kasia

    Kleszcz u dziecka jest znacznie groźniejszy niż u osoby dorosłej. Po pierwsze dlatego, że dziecko samo najczęściej kleszcza nie zauważy. Nawet jak się samo kąpie już i jest w jakiś sposób zainteresowane własnym ciałem. A druga sprawa to reakcja organizmu, który jest bardziej delikatny niż u dorosłego.

  2. do Kasi

    Jeszcze mi się nigdy nie zdarzyło, żeby dziecko samo zauważyło kleszcza. To po prostu się nie zdarza, bo co z tego, że wie że może mieć kleszcza jak tak naprawdę nie wie czego szukać i robi się problem. Dlatego od wiosny do jesieni niestety codzienne oglądanie dokładne i nie ma innej rady.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *