Cykl rozwojowy, jaja i gniazdo kleszczy

Wokół gniazd kleszczy narosło wiele mitów. W dużej mierze przyczyniły się do tego umieszczane w sieci zdjęcia, które rzekomo wiernie oddają to, jak one rzeczywiście wyglądają. Okazuje się jednak, że na większości tych obrazów znajdują się przesuszone żabie skrzeki, które nieco przypominają jaja kleszczy, ale są zdecydowanie od nich większe.

Nie należy więc ślepo wierzyć w niesprawdzone informacje laików, którzy rozpowszechniają w sieci zdjęcia przedstawiające rzekome gniazda kleszczy. Pamiętajmy, że tak naprawdę ten gatunek pasożyta nie buduje gniazd, a swoje jaja składa w wolnym środowisku, wśród traw i innych roślin zielonych. Są one naprawdę niewielkich rozmiarów i dość trudno je znaleźć. I choć rzeczywiście samica kleszcza jest dość plenna i potrafi jednorazowo złożyć od 100 do nawet 6000 jaj, to nawet taka ich ilość zgromadzona w jednym miejscu nie będzie większa od kilku dorosłych, opitych krwią osobników.

Warunki sprzyjające rozmnażaniu kleszczy

Od kilku lat daje się zauważyć wyraźny wzrost populacji kleszczy. Sprzyjające warunki klimatyczne panujące w naszym kraju, w tym odpowiednia wilgotność i temperatura sprawiają, że w okresie od wczesnej wiosny do późnej jesieni mnożą się one na potęgę.

Skolonizowały praktycznie wszystkie ekosystemy i można je spotkać wszędzie, zarówno w lasach, na łąkach, a nawet w przydomowym ogródku. Cykl rozwojowy kleszcza jest dość zróżnicowany i może trwać od kilku miesięcy, do nawet paru lat. Nie ma jednak najmniejszych wątpliwości, że aby kleszcz mógł przejść z jednego stadium rozwoju do drugiego, a co więcej, rozmnożyć się, potrzebuje do tego celu krwi żywiciela.

Cykl rozwojowy kleszcza

Kleszcze wylęgają się z jaj, które dorosła samica składa w ustronnym spokojnym miejscu, najchętniej wśród gęstych traw lub innej, przynajmniej kilkucentymetrowej roślinności. Jaja kleszcza tworzą niewielkie skupisko, często błędnie nazywane gniazdem kleszczy. Są one dobrze przytwierdzone do podłoża, na którym zostały złożone.

Po zaledwie dwóch tygodniach z jaj wylęgają się larwy, które natychmiast wyruszają w poszukiwaniu żywiciela. Jego krew jest im potrzebna do dalszego rozwoju, więc muszą jak najszybciej znaleźć odpowiedniego osobnika, który zapewni im życiodajny pokarm. Niezwykle pomocny jest w tym narząd Hallera, swoisty detektor do wyszukiwania żywiciela.

Wkrótce po pierwszym posiłku kleszcz przeobraża się w postać nimfy, która również potrzebuje krwi, aby przekształcić się w postać dorosłą. Jeśli uda się jej napić krwi, zmienia się w dorosłego osobnika, zdolnego do dalszego rozmnażania. Dorosłe kleszcze kopulują ze sobą na ciele żywiciela, następnie odpadają od niego, a samica udaje się w ustronne miejsce, aby złożyć jaja. I w ten sposób cykl się zamyka, a w sprzyjających warunkach ponownie się powtarza.

Gniazdo kleszczy czy żabi skrzek

Wiele osób, sugerując się informacjami i zdjęciami, jakie znalazły w sieci, natychmiast niszczy przypadkowo znaleziony w lesie lub na łące przesuszony żaby skrzek, uważając go za jaja kleszczy. Co więcej, zdarzają się przypadki podpaleń takich rzekomych gniazd kleszczy.

Osoby, które to robią, wierzą, że w ten sposób uniemożliwiają kleszczom proces rozmnażania. Działania takie nie przynoszą jednak żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie, sprzyjają degradacji ekosystemu, a skutki są nieprzewidywalne. Dlatego należy zachować zdrowy rozsądek i przestać wierzyć we wszystkie informacje pojawiające się w sieci. Przesuszony żabi skrzek to nie gniazdo kleszczy, a jego zniszczenie nie przyniesie nikomu korzyści.

2 odpowiedzi do artykułu “Cykl rozwojowy, jaja i gniazdo kleszczy

  1. mały

    Najbardziej bawi mnie to, że ludzie czasem łapią się na te historyjki jak to ktoś znalazł i zniszczył gniazdo kleszczy 😉 Nie wiem co trzeba mieć w głowie, żeby się na takie bajery nabierać…

    1. E

      Jak dobrze pamiętam, to kiedyś nawet w teleexpresie pokazali takie niby gniazdo kleszczy, a to był zwykły fake, który latał po internecie. Ciekawe czy ktoś w ogóle za to stracił premię choćby czy wszystko było cacy cacy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *